Sadrové omietky a príprava pred maľovaním

Maľovanie interiérov Košice | Maliar Košice

Sadrová omietka je hladká sadrová vrstva, ktorá slúži na zahladenie plôch v interiéri. Vďaka tomu, že je sadrová omietka krémovitá, tak sa ľahko ručne spracováva. Je priedušná, veľmi dobre znáša vlhko čím sa hodí do každej miestnosti v bytoch a domoch, od kúpeľne, toalety až po kuchyňu a spálňu. Jej nanášanie si vyžaduje veľkú trpezlivosť, presnosť a odbornosť. Preto je najlepšie riešenie nechať nanášanie sadrovej omietky na profesionálov. Po nesprávnej aplikácii sú nerovnosti výrazne viditeľné pri umelom ale aj slnečnom svetle. Žiarivo biela sadrová omietka je ideálna na opravu poškodených plôch. Ak sa chcete vyhnúť tomu, že budete musieť omietku opravovať prípadne ju nanášať znova máme pre vás zopár rád, ktoré vám isto pomôžu.

Príprava podkladu

Pred zahájením prác treba najprv urobiť vizuálnu kontrolu podkladu, či na stenách nie sú mokré miesta a nečistoty. Nevyhovujúci podklad treba pred aplikáciou sadrovej omietky upraviť (oklepať, spevniť penetráciou alebo odmastiť). Ak je povrch zaprášený, treba ho utrieť vlhkou štetkou, nerezovou lyžicou alebo škrabkou odstrániť povrchové nečistoty. Aby bola sadrová omietka rovná a dokonalá je potrebné, aby ste ju nanášali iba na vyhladený povrch. Ten dosiahnete pomocou kvalitného tmelu a brúsneho papiera so zrnitosťou 220-400. Na nanesenie sadrovej omietky odporúčame použiť tmel Roko Finish, ktorý je našim pomocníkom už dlhé roky. 

Dostatočné svetlo

Nanášanie samotnej sadrovej omietky je nevyhnutné realizovať pri dostatočnom prísune svetla. Ideálne osvetlenie je minimálne 2000 lumenov, najlepšie studenej farby. Pred nanášaním, v priebehu nanášania a po nanesení sadrových stierok a omietok je potrebné zaistiť min. + 5°C teploty podkladu a prostredia. 

Maľba schodiska | Maliar Košice

Nanesenie sadrovej omietky

Sadrové omietky možno aplikovať ručne, naťahovaním, pomocou nerezového hladidla. Omietku treba nanášať v jednej vrstve a to v potrebnej hrúbke podľa rovinatosti podkladu. Postup nanášania zmesí na steny je odspodu nahor. Pri nanášaní treba postupovať v jednom smere – naťahovať z mokrého do suchého postupne tak, až je pokrytá celá plocha, ktorú je možné dokončiť v dobe spracovateľnosti a to minimálne 60 minút. Samotné nanášanie sadry je najzložitejšou fázou. Materiál musí byť aplikovaný precízne. Je potrebné dbať na detaily pretože aj malá nezrovnalosť môže po natretí finálnej farby vyniknúť. 

Nezabúdajte na penetráciu

Po vyschnutí sadrovej omietky a pred použitím finálnej farby je dôležité kvalitne aplikovať penetračný podklad. Aj keď je neviditeľný, výrazne ovplyvňuje životnosť a sýtosť farby, ktorá je na ňom nanesená. Penetračný náter má široké využitie tak v interiéri, ako aj exteriéri. Poslúži vám pri stenách, z ktorých bol odstránený prvotný náter a podobne funguje ako prvok pre spojenie povrchu a nového náteru. Zabraňuje praskaniu ďalšej vrstvy náteru, vyrovnáva savosť použitého materiálu a udržiava ho čistejší. Vzhľadom na spomenuté vlastnosti penetračného náteru, odborníci neodporúčajú prácu s ním počas maľovania vynechať. Tento krok je rovnako dôležitý ako príprava priestoru určeného k maľovaniu, očistenie steny či odstránenie možných nerovností v povrchu. Na penetráciu preto nezabúdajte, uľahčí vám maľovanie a z dlhodobého hľadiska ju rozhodne oceníte.

Finálny náter farby

Pred posledným krokom je nevyhnutné zvoliť si správny produkt na finálny náter. Farby musia byť matné a určené na sadrové omietky.  Aby sme dosiahli kvalitný výsledok, odporúča sa používať certifikované výrobky, ktoré prešli autorizovanou skúšobňou, a používať ich iba na konštrukcie, pre ktoré sú určené. Okrem toho musíme dodržať technologický postup stanovený výrobcom zvoleného typu omietky alebo celého systému. Na konečnú povrchovú úpravu odporúčame kvalitné, vysoko paropriepustné a vodoodpudivé silikónové a silikátové náterové látky alebo štrukturálne škrabané omietky, prípadne minerálnu omietku. Ďalej už postupujte tak, ako pri bežnom maľovaní.

Maľba chodby bytu | Maliar Košice

Nie ste si istý či nanesenie sadrovej omietky zvládnete? Ak chcete, aby bola stena po nanesení sadrovej omietky úplne rovná, bez nedokonalostí, oslovte radšej profesionála.  Nechajte nanesenie kvalitnej sadrovej omietky na nás, my v Maliar Košice vám so všetkým radi pomôžeme.

Chcete mať dokonalý interiér? Ak si na maľovanie netrúfate, zverte svoj interiér do rúk skúseným maliarom.

Maľovanie a tapetovanie Košice a okolie | Maliar Košice

Mám záujem

Súvisiace články

Zavolajte nám 

alebo nám napíšte