Načo dať pozor pred maľovaním bytu?

Príprava stien pred maľovaním | Maliar Košice

Čoraz viac ľudí dáva prednosť vymaľovaniu svojho domova vlastnými silami pred najatím profesionálnych maliarov. A prečo nie? Pokiaľ si zabezpečíte dostatočne kvalitné interiérové farby, potrebné maliarske nástroje a budete sa držať niekoľkých overených tipov, zvládnete maľovanie interiéru bez problémov aj sami.

Avšak vo väčšine prípadov je pre človeka rozhodujúca cena. A tu sa môžete zmýliť. Ak si totiž budete maľovať sami, výsledná cena môže byť oveľa vyššia ako keby ste si napríklad objednali náš tím Maliar Košice. O kopci nervov a množstve času nehovoriac. My vás však od maľovania odradiť nechceme, práve naopak. A radi pomôžeme, na začiatok aspoň radami.

Tá najdôležitejšia znie: Poriadne sa pripravte! A rátajte, že všetkého budete potrebovať asi o 20 až 30 % viac ako plánujete. To je zlaté pravidlo, ktoré platí vždy!

Príprava interiéru na maľovanie

Ešte skôr ako začnete miešať farby a zháňať náradie, venujte pozornosť tomu najdôležitejšiemu  a to samotnej príprave. Viac o príprave si môžete prečítať v našom článku Sádrové omietky a príprava pred maľovaním. Všetko si dobre rozplánujte, čas, financie i materiál a hlavne nepodceňujte detaily. Priestor, ktorý budete maľovať, by ste mali ochrániť pred neželaným zašpinením od farby. To znamená, že z miestnosti musíte vypratať čo najviac kusov nábytku. Ak sa niečo nedá odniesť, zakryte to! Okná, dvere, radiátor, jednoducho všetko čo má ostať čisté dokážete zakryť maliarskou fóliou. Nezabudnite ani na malé detaily ako sú vypínače, zárubne dverí, podlahové lišty, atď. Na to vám pomôže maliarska alebo krycia páska, ktoré sú skvelým vynálezom a práve maliarska páska vám pomôže schovať veci, ktoré sa najhoršie čistia. Uvidíte, že si neskôr pri čistení miestnosti poďakujete. Prečítajte si Ako zakrývať nábytok pred maľovaním v našom článku.

Maľovanie stropu kuchyne | Maliar Košice

Odstránenie starých náterov

Mali by ste vziať do úvahy či je povrch, ktorý budete maľovať novým podkladom, ktorý ešte nebol maľovaný alebo podkladom, na ktorý už boli v minulosti nanesené viaceré nátery. Pokiaľ ide o novú omietku, pred prvým maľovaním je potrebné počkať aspoň mesiac, aby ste sa uistili, že je omietka dostatočne vyzretá. V prípade viacnásobne maľovaného priestoru, záleží ďalší postup od kvality predchádzajúcich náterov. Nie je to povinné, ale ak maľovanie nezveríte profesionálom, ľahko sa vám môže stať, že sa vám bude predchádzajúci náter olupovať aj s novou farbou. Prípadne vám popraská nový náter počas schnutia. Je preto dobré zistiť, koľko vrstiev už na stenách máte a potom sa rozhodnúť či budete škrabať alebo nie. 

Čistenie stien

Znie to ako samozrejmosť, ale mnoho ľudí to stále nerobí. Nemaľujte priamo na znečistenú stenu. Prach je nepriateľ číslo jeden. Navyše na stenách je po rokoch aj mastnota a povlak. Vždy ju najprv umyte a následne napenetruje. Penetrácia zaručí, že sa povrch mierne rozruší a farba ľahšie chytí.

Maľba chodby bytu | Maliar Košice

A ide sa maľovať

Vyberte si maliarske náčinie, s ktorým sa vám lepšie pracuje a tiež pri vašom rozhodovaní zvážte veľkosť maľovanej miestnosti. Aj pri rozsiahlejšom priestore však netreba zanevrieť na menšie štetce, obzvlášť pri maľovaní okolo dvier, okien a menej prístupných miest. Ako sami vidíte, ani maľovanie nie je úplne jednoduché. Preto ak si na to sami netrúfate, respektíve trúfate, ale nie ste si istí výsledkom. Oslovte nás. Naše skúsenosti vám zaručia, že budete mať všetko pripravené. Nič sa vám nezašpiní, farba bude len tam kde má byť a náter vydrží dlhšie a bude kvalitný. Takisto nakúpime potrebný materiál a zaistíme dostatok farby. Ak si farbu nedávate namiešať strojovo, ale riedite si ju sami, vždy to urobte ešte pred maľovaním. Už nikdy sa vám totiž nepodarí trafiť rovnaký odtieň. A ak vám pred začatím poslednej steny dojde farba máte skutočne problém. 

Preto si všetko dobre zvážte a ak si niečím nie ste istí, ozvite sa nám. Radi poradíme aj pomôžeme. 

Chcete mať dokonalý interiér? Ak si na maľovanie netrúfate, zverte svoj interiér do rúk skúseným maliarom.

Maľovanie a tapetovanie Košice a okolie | Maliar Košice

Mám záujem

Súvisiace články

Zavolajte nám 

alebo nám napíšte