Čo použiť na praskajúce rohy stien?

Profesionálne maliarske a tapetárske práce Košice a okoli | Maliar Košice

Máte čerstvo vymaľované steny a aj napriek tomu vznikli v rohoch alebo na stenách praskliny? Viete čo použiť na praskajúce rohy stien? Praskliny v stenách majú rôzne príčiny, kým menšie praskliny súvisia s prirodzeným dosadaním pôdy, pri väčších puklinách stojí za to overiť si ich príčinu. Drobných trhlín v omietke sa však netreba báť, no aby na stenách nepôsobili rušivo, dajú sa jednoducho opraviť alebo zamaskovať.

Prečo vznikajú praskliny?

Či chceme alebo nie, v každej stene sa môžu časom objaviť praskliny. Nie je pravda, že vznikajú len v starých domoch, aj v novostavbe je úplne bežné ich vidieť. Praskliny sú spôsobené drobnými faktormi, ktoré bežne nevnímame, napr. schnutím omietky, zmenou vlhkosti, teplotnými zmenami či dosadaním pôdy, ktorá sa pri zvýšenej vlhkosti a zrážkach veľmi pomaly hýbe. Tento nepatrný pohyb pôdy v priebehu mesiacov alebo rokov môže vyústiť do vzniku prasklín. Malé praskliny by však nemali byť dôvodom na obavy, sú prirodzenou súčasťou života stavby a dajú sa ľahko opraviť. Často sa objavujú v okolí dverí a okien, trámov, stĺpov či iných elementov, ktoré narúšajú celistvú stenu.

Ako opraviť praskliny v stene

Praskliny v stenách nepredstavujú vážny problém, ide skôr o estetickú chybu, ktorú je veľmi ľahké opraviť. Ak sa chystáte praskliny opravovať v interiéri, vhodným časom je pred maľovaním stien, pretože výplň praskliny tak hneď aj zakryjete. Ak sa praskliny predsa len objavia až neskôr je dobré ich vyplniť akrylovým tmelom, ktorý sa často predáva v tube s jednoduchou aplikáciou, na ktorú nebudete potrebovať žiadne špecifické náradie. Pred aplikáciou tmelu je potrebné vyčistiť okolie praskliny, teda zbaviť sa visiacej a uvoľnenej omietky a povysávať prach z praskliny. Ak sú praskliny také úzke, že by bol problém ich tmelom vyplniť, odporúča sa prasklinu špachtľou mierne rozšíriť v tvare písmena V a prach z praskliny povysávať, resp. oprášiť jemným štetcom. Prasklinu vyplňte nanášaním pomocou tuby, pričom nadbytočný tmel môžete rovnomerne zotrieť prstom alebo špachtľou a následne zbrúsiť na úroveň steny. Väčšinou sa odporúča nechať tmel zaschnúť po dobu 24 hodín pred tým, než naň aplikujete náter. Preto si opravy prasklín starostlivo naplánujte deň vopred.

Zamaskovanie prasklín lištami?

Niekedy vám však na praskajúce rohy stien tmel nepomôže. Buď je prasklina priveľká, alebo je tmel vidieť aj po natretí farbou. Existuje však spôsob ako tieto defekty odstrániť.  Praskliny sa môžu po čase vrátiť alebo sa objaviť nové. To neznamená, že ich musíte začať okamžite opravovať a vymaľovať celú miestnosť.

Praskliny sa totiž v niektorých prípadoch dajú šikovne zamaskovať bytovými doplnkami a jednoduchými trikmi. Riešením sú stropné polystyrénové alebo polyuretánové lišty. Počuli ste už o nich? Polystyrénové lišty jednoduchým spôsobom prepoja strop so stenou a vytvoria pekný, elegantný prechod. Vybrať si môžete z veľkého množstva vzorov líšt. Stropné polystyrénové a polyuretánové lišty sú krásnou dekoráciou a miestnosti dodajú na atmosfére. Zvýraznia prechod medzi stenou a stropom. Extrudovaný polystyrén je kvalitnejším materiálom ako spenený čiže vstrekovaný polystyrén, najlepšie výsledky však dosiahnete stropnými lištami z Polyuretánu.

Na zakrivené steny a stropy existujú tzv. Flexi lišty, ktoré sa svojou vlastnosťou dokážu ohnúť čím zakryjú všetky ďalšie nedostatky. Vašej fantázii sa medze nekladú a so stropnými alebo stenovými lištami sa môžete pohrať v každej miestnosti vašej domácnosti.

Maľovanie detskej izby | Maliar Košice

Výhodou je, že osadenie líšt nie je zložité. Ak si však netrúfate, radšej nechajte inštaláciu líšt napríklad na nás. Kvalitné, extrudované lišty môžete pri maľovaní pokojne natrieť. Dokonca to tak je lepšie. Lišta je pevnejšia a odolnejšia. Treba dať pozor na to, aby neodstávala od steny. Miesta kde sa tak deje treba doladiť akrylovým tmelom. Lišty sa na steny lepia. Buď špeciálnym lepidlom na polystyrén, ale zvládnuť sa to dá aj, už spomínaným akrylovým tmelom. V bytoch býva často problém s krivými stenami, práve preto vám skôr odporúčame nechať si lišty nalepiť odborne. V prípade, že sa vám páčia elegantné prechody stien a stropu, alebo máte veľké problémy s prasklinami, lišty sú vhodným riešením.

Netreba mať strach z chýb, stačí sa ozvať a my vám radi pomôžeme, vysvetlíme aj poradíme.

Maľovanie a tapetovanie Košice a okolie | Maliar Košice

Mám záujem

Súvisiace články

Zavolajte nám 

alebo nám napíšte